info@sildymopaslaugos.lt +370 678 45487 Kaunas

Katilai – kaip pasirinkti?

kieto kuro katilai AtmosKieto kuro katilai. 5 dalykai į ką reikia atkreipti dėmesį

  • katilo galingumą
  • ketaus ar plieninis katilas
  • viršutinio ar apatinio degimo katilas
  • dujų generacinis katilas
  • katilas su akumuliacine talpa

Katilo galingumas

Pirmas svarbus tikslas leisiantis ateityje sėkmingai eksploatuoti kieto kuro katilą yra katilo galios parinkimas. Per mažos galios kieto kuro katilas ne visada pasieks darbinę temperatūrą. Dėl to bus nepasiekta komfortinė temperatūra namuose. Taip pat katilas „verks”, tai yra susidarys kondensatas ant vidinių katilo paviršių. Ilgą laiką susidarantis kondensatas gali ženkliai sutrumpinti katilo eksploatacijos laiką. Taip pat sumontavus per didelės galios katilą, katilas nepasieks ar labai retai kada pasieks nominalų galingumą. Dėl to vidiniai katilo paviršiai dervuosis, taip pat dėl žemos dūmų temperatūros dūmtraukyje susidarys kondensatas. Abi šios priežastys taip pat ženkliai gali sutrumpinti kieto kuro katilo eksploatacijos laiką. Tikslaus katilo galingumo nustatymui tikslinga būtų atlikti pastato šilumos nuostolių skaičiavimus. Tai gali atlikti projektuotojai. Tačiau apytiksliam galios parinkimui užtektų ir apytikslio vertinimo. 100 W/m2 senos statybos pastatams ir 50 W/m2 naujos statybos pastatams. Patalpų aukštis priimtas 2,5 m.

Ketaus ar plieninis kieto kuro katilai

Ketaus kieto kuro katilas lyginant su plieniniu katilu yra pranašesnis savo ilgaamžiškumu. Tačiau jis yra mažesnis jo naudingumas ~75%. Tuo tarpu plieninio katilo naudingumo koeficientas yra ~80%,  taip pat yra sunkiau sureguliuoti reikiamą galią. Reikiama ketaus kieto kuro katilo galia reguliuojama ne tik su oro tiekimo sklende, bet ir dūmų išmetimo sklendės pagalba. Esant skirtingam katilo galios poreikiui dūmų išmetimo sklendė rankiniu būdu pastatoma į reikiamą poziciją. Reikia įgudimo ir praktikos galiai sureguliuoti.

Viršutinio ar apatinio degimo katilai

Viršutinio degimo kieto kuro katilų konstrukcija yra paprastesnė, jie yra pigesni ir jų priežiūra (valymas) yra lengvesnė. Tačiau apatinio degimo katile yra lengviau sureguliuoti reikiamą galingumą platesniame diapazone nes vienu metu dega tik apatinė pakuros dalis. Tuo tarpu viršutinio degimo kieto kuro katile vienu metu dega visa kuro įkrova.

Dujų-generaciniai katilai

Dujų-generaciniai kieto kuro katilai reklamuojami savo didesniu naudingumo koeficientu 80-90%. Plieninių katilų naudingumo koeficientas yra apie 80%. Tačiau jie yra reiklesni kuro kokybei. Dujų-generacinio kieto kuro katilai yra brangesni.

Akumuliacinė talpa

Visų rankomis užkraunamų kieto kuro katilų naudingumą ir saugumą padidina akumuliacinė talpa. Kieto kuro katilas su akumuliacine talpa paprastai dirba nominaliu galingumu. Tai užtikrina gerą kuro degimo režimą, dervų, kondensato nesusidarymą. Taip pat tinkamai sumontuota akumuliacinė talpa esant reikalui užtikrina perteklinės šilumos iš kieto kuro katilo nuvedimą.